UWAGA KONKURS! :)

21 listopada 2022

Dzika Zagroda w Jabłonowie organizuje konkurs plastyczny
pn. „ZIMA WŚRÓD DZIKICH ZWIERZĄT – RYSI I ŻUBRÓW” 

skierowany do uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej.

 Prace przyjmujemy OD DNIA 01.12.2022 r. DO 11.12.2022 r. w godzinach:

- poniedziałek- piątek 8:00-16:00,

- sobota- niedziela 10:00 – 15:30.

Prace należy dostarczać OSOBIŚCIE do siedziby Dzikiej Zagrody, Jabłonowo 42, 78-650 Mirosławiec z dołączoną KARTĄ ZGŁOSZENIA oraz  ZGODĄ rodziców (opiekunów prawnych).

- Tematem konkursu jest „Zima wśród dzikich zwierząt – rysi i żubrów”.

- Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką.

- Praca musi zawierać motyw zimowy oraz sylwetki żubrów bądź rysi.

Wszystkie informacje znajdziecie Państwo w załączonym przez nas regulaminie.

Już dziś serdecznie zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w naszym konkursie! :)

 

Liczymy żubry!

15 listopada 2022

Listopad w pełni, a my powoli wchodzimy w sezon zimowy. Rozwożenie karmy dla żubrów do paśników, siana czy buraków to mały „pikuś”, gdyż nasza Grupa Terenowa ma o wiele cięższe zadanie!

Na koniec każdego roku odbywa się liczenie osobników w stadach dzikich oraz w zagrodach zamkniętych zamieszkujących Polskę, a liczebność wpisywana jest do Księgi Rodowodowej Żubrów, którą prowadzi Białowieski Park Narodowy. Żubry należą do zwierząt płochliwych, więc liczenie ich jest nie lada wyzwaniem! Jak policzyć uciekające żubry pośród drzew?! I tu wkraczają nasi koledzy i koleżanki z Grupy Terenowej! Szybkie liczenie to podstawa… Skradanie się jak najciszej, najlepiej zza drzewa, co by żubr nie zauważył :) Z pomocą przychodzi aparat lub kamera, jeśli trzeba sprawnie policzyć uciekające zadki żubrów ;)

Na ten moment pod opieką mamy 12 stad wolnożyjących żubrów w naszym regionie, a ich łączna liczebność to około 400 osobników (dokładną liczbę poznamy na początku przyszłego roku)… jest to co najmniej tyle samo lokalizacji, aby przeprowadzić liczenie.

Zapraszamy! :)

9 listopada 2022

Informacyjnie :)

27 października 2022

Wczoraj w nocy dostaliśmy zgłoszenie, że podczas polowania na terenie Poligonu Drawskiego (Nadleśnictwo Drawsko) myśliwy zastrzelił żubra. Myśliwy celował do całego stada żubrów, twierdząc że jest to wataha dzików. Sprawca od razu zgłosił się na policję. Strzały zostały oddane z odległości ok. 100 m na otwartej przestrzeni w uprawie topinamburu sięgającej do kolan. Dzik, do którego strzelał myśliwy okazał się być dorosłą samicą żubra z obrożą telemetryczną!!!  Zwierzę nie padło na miejscu, sprawca postanowił sam ją dobić, stąd kilka oddanych strzałów. Ze zwierzęcia wyjęto trzy pociski.

Samica ta pochodziła ze stada Jałowcówka, była w średnim wieku i w doskonałej kondycji.  W tym roku ponownie została mamą (była krową karmiącą), niestety nie wiemy co stało się z jej kilkumiesięcznym cielakiem (być może uciekł z resztą stada).

Od początku września straciliśmy łącznie osiem żubrów, z czego w dwóch przypadkach był to udowodniony postrzał, a w przypadku kolejnych dwóch domniemanie postrzału. Mając świadomość tego, że wiemy tylko o części skłusowanych żubrów, przeraża nas skala tego zjawiska. Jest to kolejny przypadek, gdzie sprawcą jest czynny myśliwy, a PZŁ nie dostrzega problemu i nie wyciąga konsekwencji wobec kłusowników we własnym gronie.

  1. Strony
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. ...
  10. 41