Dnia 28 marca 2019 r. podpisaliśmy umowę dotacji na  realizację projektu POIS.02.04.00-00-0013/18 „Rozszerzenie działań Bazy Obsługi Żubrów”. Z końcem czerwca zamykamy projekt LIFE13NAT/PL/000010 „Dywersyfikacja i rozwój populacji żubrów w północno-zachodniej Polsce” i uruchamiamy zabiegi ochrony żubrów w nowym projekcie. Utworzona w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie w ramach projektu LIFE13NAT/PL/000010 Baza Obsługi Żubrów rozszerza obszar działań na trzy województwa. Oprócz województwa zachodniopomorskiego, gdzie cały czas żyje największa część populacji zachodniopomorskiej, będziemy aktywnie chronić żubry w województwach lubuskim i wielkopolskim. Projekt przewiduje przede wszystkim:

– monitoring bezpośredni i telemetryczny żubrów,
– odłowy osobników i ich przemieszczenia,
–  immobilizacja i zakładanie obroży telemetrycznych,
–  budowa i remonty paśników, rozwożenie karmy dla żubrów
– koszenie łąk dla żubrów,
– opieka nad żubrami w zagrodzie pokazowej w Jabłonowie,
– prace w Pogotowiu Żubrowym – interwencje na wezwania od rolników, płoszenie żubrów z cennych upraw rolnych, pomoc w wypadkach komunikacyjnych z udziałem żubrów, interwencje w przypadkach zwierząt chorych lub rannych, usuwanie zwierząt martwych, pobieranie prób do badań.

Wszystkie działania prowadzone będą tam, gdzie aktualnie znajdą się stada żubrów. Dziś działania dotyczyć będą granic administracyjnych nadleśnictw RDLP Piła: Mirosławiec, Kalisz Pomorski, Tuczno, Człopa, Wałcz, Trzcianka, Krzyż ; RDLP  Szczecinek: Drawsko, Świerczyna, Złocieniec; RDLP Szczecin: Łobez, Dobrzany, Drawno, Smolarz. Trzeba jednak pamiętać, że wiele działań z żubrami odbywa się na terenach poza lasami (immobilizacja, zakładanie obroży telemetrycznych, odłowy, działalność Pogotowia Żubrowego w tym szczególnie przepłaszanie zwierząt i interwencji przy wypadkach drogowych).

Nadleśnictwa Drawsko, Mirosławiec, Świerczyna i Tuczno realizowały wspólnie z nami projekt LIFE13NAT/PL/000010, więc tematy żubrowe są im doskonale znane. Z nadleśnictwami Drawsko i Mirosławiec działamy także w projekcie POIS.02.04.00-00-0143/16 „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Współpracuje nam się bardzo dobrze z pożytkiem dla zwierząt i natury.