Urodzony w Dzikiej Zagrodzie byczek Pokolanko już od kilka tygodni hasa po lasach w wolnym stadzie, a dziś dołączyły do niego 3 młode żubrzyce Pokowidka, Pomorzanka i Pociecha. Wszystkie cielęta przychodzące na świat w Dzikiej Zagrodzie przed upływem roku życia trafiają na wolność. Daje to wiele korzyści. Nie zwiększamy obsady zagrody hodowlanej i możemy utrzymywać wysoki standard życia na stałe mieszkających tu żubrów. Unikamy także niebezpieczeństwa kojarzenia się spokrewnionych zwierząt. I co badaj najważniejsze, wzbogacamy pulę genetyczną dziko żyjącej na Pomorzu Zachodnim populacji.

Młode żubry po przeprowadzaniu szeregu badań weterynaryjnych, są odławiane na terenie zagrody, co na pewno wiąże się na pewno z dużym stresem. Muszą opuścić swoje żubrowe matki. Ale po krótkiej podróży w skrzyniach transportowych trafiają do wolnego stada pod opiekę żubrowych ciotek, które będą opiekować się nimi równie troskliwie jak rodzone mamy. Żubrowe stada to bardzo wysoko zorganizowane rodziny, w których wychowanie młodzieży odbywa się zbiorowo i każdy cielak jest nakarmiony i pilnowany.

Transport młodych żubrów na wolność to kolejna terenowa akcja nowego samochodu Pogotowia Interwencyjnego, który wspiera nasze działania dzięki darowiźnie Polskiego
Towarzystwa Ochrony Przyrody ”Salamandra” ze środków od sieci Biedronka.