Listopad w pełni, a my powoli wchodzimy w sezon zimowy. Rozwożenie karmy dla żubrów do paśników, siana czy buraków to mały „pikuś”, gdyż nasza Grupa Terenowa ma o wiele cięższe zadanie!

Na koniec każdego roku odbywa się liczenie osobników w stadach dzikich oraz w zagrodach zamkniętych zamieszkujących Polskę, a liczebność wpisywana jest do Księgi Rodowodowej Żubrów, którą prowadzi Białowieski Park Narodowy. Żubry należą do zwierząt płochliwych, więc liczenie ich jest nie lada wyzwaniem! Jak policzyć uciekające żubry pośród drzew?! I tu wkraczają nasi koledzy i koleżanki z Grupy Terenowej! Szybkie liczenie to podstawa… Skradanie się jak najciszej, najlepiej zza drzewa, co by żubr nie zauważył 🙂 Z pomocą przychodzi aparat lub kamera, jeśli trzeba sprawnie policzyć uciekające zadki żubrów 😉

Na ten moment pod opieką mamy 12 stad wolnożyjących żubrów w naszym regionie, a ich łączna liczebność to około 400 osobników (dokładną liczbę poznamy na początku przyszłego roku)… jest to co najmniej tyle samo lokalizacji, aby przeprowadzić liczenie.