Wczoraj mieliśmy wizytę globtroterów: Marcina Mossakowskiego i Matta Scott`a kręcących reportaż w ramach akcji „Ażpomorze” zajmującą się pokazywaniem atrakcji turystycznych naszego regionu w niekonwencjonalny sposób. Żubry, w roli głównej, sprawowały się znakomicie, rzecz jasna nie za darmo bo za wiadro pysznych marchewek. Film nakręcony przez blogerów bardzo nam się spodobał. Mamy nadzieję, że wam również. 🙂 Zapraszamy do oglądania i śledzenia akcji na bieżąco!
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze zatrudni kierownika finansowego projektu oraz samodzielną księgową.
1. Kierownik finansowy projektu – umowa o pracę na cały etat. Wymagania:
– co najmniej 3-letnia praktyka w zawodzie
– wykształcenie wyższe w kierunku ekonomicznym
– wiedza z zakresu księgowości, prawa podatkowego, zarządzania finansami
– znajomość zasad rachunkowości oraz ewidencji księgowej, w tym planu kont, umiejętność rozumienia treści ekonomicznej kont księgowych
– umiejętność współpracy z instytucjami finansowymi (ZUS, US)
– doświadczenie w rozliczaniu projektów unijnych
– znajomość prawa pracy
– obsługa kadr i płac
– dokładność
– odpowiedzialność
– sumienność
– terminowość
– umiejętność organizacji pracy
– umiejętność pracy w zespole
– zdolności analityczne
2. Samodzielna księgowa – umowa o pracę na pół etatu. Wymagania:
– co najmniej 5-letnia praktyka w zawodzie
– wykształcenie co najmniej średnie w kierunku ekonomicznym
– wiedza z zakresu księgowości, prawa podatkowego, zarządzania finansami
– znajomość ogólnych zasad rachunkowości oraz ewidencji księgowej, w tym planu kont, umiejętność rozumienia treści ekonomicznej kont księgowych
– umiejętność współpracy z instytucjami finansowymi (ZUS, US)
– znajomość prawa pracy
– dokładność
– odpowiedzialność
– sumienność
– terminowość
– umiejętność organizacji pracy
– umiejętność pracy w zespole
– zdolności analityczne
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy: malwina.kujawa@zubry.org
Jak informowaliśmy na początku sierpnia, pod koniec tego roku do ?Dzikiej Zagrody? planujemy sprowadzić rysie nizinne. Nie znamy jeszcze dokładnej daty ich przybycia, ale wiemy już na pewno skąd do nas przyjadą. Zdecydowaliśmy się na sprowadzenie do Zagrody pary tych dzikich kotów. 3-letni samiec rysia zostanie przywieziony z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, zaś roczna samica z ZOO w Zamościu.
Koty te nie są ze sobą spokrewnione, dlatego uzyskaliśmy pozwolenie na ich rozmnażanie. Dzięki temu nasze rysie będą mogły uczestniczyć w programie reintrodukcji tego gatunku na tereny zachodniej Polski. Mamy nadzieję, że w przyszłości pozwoli to na utrzymanie oraz powiększenie liczebności populacji nizinnej rysia, która obecnie jest zagrożona wyginięciem w naszym kraju.
Jeden z rysi we Wrocławskim zoo Źródło: http://www.mmwroclaw.pl/
Dzisiaj jest wyjątkowo wietrzna pogoda. Brzózka, która rosła na żubrowym wybiegu dokonała swojego „żywota”- wiatr ułamał zeschnięte drzewko co wywołało niezłe zamieszanie wśród żubrów. Kiedy przestało się ruszać, w żubrzym zwyczaju, musiały sprawdzić co to jest i czy nie stanowi zagrożenia. Upewniwszy się, że wszystko jest w porządku, nasza „gwiazda” podjęła decyzję co do brzózki- będzie świetną „zabawką”! Rzecz jasna, żubry uwielbiają robić tzw. „kręcioły”, a ułamane drzewko idealnie do tego się nadawało……. 🙂
Ubiegłej zimy założyliśmy obroże GPS trzem wilkom, co pozwoliło nam na uzyskanie bardzo ciekawych informacji na temat lokalnej subpopulacji tych zwierząt. Pierwszy wilk, odłowiony przez nas w listopadzie zeszłego roku młody samiec o imieniu Wrzos, pokazał nam rozległy areał swojej watahy bytującej na poligonie Drawskim. Niestety z powodu wyczerpania baterii w GPS nie znamy aktualnego miejsca jego przebywania, jednak wszystko wskazuje na to, że opuścił już swoją rodzimą watahę. Zachowania rodzinne wilków przypominają pod tym względem zwyczaje ludzi: po osiągnięciu dojrzałości młode osobniki opuszczają ?dom? i rodziców, by szukać własnego miejsca i założyć własną rodzinę. Warunkiem sukcesu jest znalezienie terytorium nie zajętego jeszcze przez inne wilki oraz partnera ? drugiego ?singla?.
Drugi wilk, uratowany z wnyków Szczęściarz, również pochodzi z watahy na Poligonie Drawskim. Po opuszczeniu swojej grupy rodzinnej zamieszkał w okolicach Puszczy Bydgoskiej, gdzie do dziś krąży na ogromnym obszarze ok. 1500 km2. Otrzymane ostatnio zdjęcia z fotopułapki nadleśnictwa Solec Kujawski wskazują, że młody samiec ma się dobrze i nadal poszukuje partnerki. Trzeci wilk o imieniu Ryś, również ocalony z wnyków, jest ojcem rodziny ? jedynym rozmnażającym się w watasze samcem alfa. Jego terytorium znajduje się dalej na południe, w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Jak widać na mapie, monitorowane telemetrycznie przez nas wilki przebywają na terenie aż czterech województw!