Zapewne pamiętacie naszego wilka, którego ochrzciliśmy imieniem Wrzos. Jak widać na załączonym filmie, jego wataha czuje się bardzo dobrze na terenie poligonu i nie zmienia swojego obszaru przebywania. Tym razem aż trzy ciekawskie wilki zostały uchwycone naszą kamerą przy wyłożonej padlinie. Na drugim filmie wydają się być tak zajęte znalezionym kąskiem, że nie reagują na błysk flesza z drugiej fotopułapki. Czy nie sądzicie jednak, że jeden z nich wykazuje pewne oznaki zaniepokojenia? Może usłyszał dźwięk migawki? Nie przeszkadza mu to jednak stanąć za kilka chwil z powrotem w kolejce do jedzenia, a skoro apetyty dopisują, to chyba nie musimy się martwić o kondycję naszych wilków…
początek nowego roku to czas pierwszych podsumowań. Z prowadzonej przez nas statystyki wynika, że w okresie od 11 lipca do 31 grudnia 2014 roku przybyło do nas 1865 samochodów osobowych i 20 autokarów. Przyjmując dosyć ostrożne założenie (średnio 2,5 osoby na samochód osobowy plus blisko 700 zliczonych osób z grup zorganizowanych) daje nam to liczbę minimum 5350 odwiedzających w tym okresie. Możemy więc mieć nadzieję, że licznik odwiedzin Dzikiej Zagrody przekroczy, i to znacznie, poziom 10 tysięcy odwiedzających w tym roku kalendarzowym, czego sobie i naszym żubrom gorąco życzymy.
Dziękujemy bardzo za Wasze wsparcie i serdecznie zapraszamy do licznych i częstych odwiedzin naszych podopiecznych – do zobaczenia w Dzikiej Zagrodzie!
W drugą sobotę grudnia ekipa Dzikiej Zagrody przeprowadzała pierwszą w tym roku immobilizację. Immobilizacja to unieruchamianie zwierząt, które wykonujemy podczas zakładania żubrom obroży telemetrycznych. Podczas pierwszej akcji testowaliśmy nowy środek immobilizujący, dlatego potrzebna była asysta naszego żubrowego weterynarza, który kontrolował wielkość dawki oraz stan żubra. Akcja odbyła się na poligonie drawskim, bo tam obserwacja zwierząt jest dużo łatwiejsza niż w gęstym lesie. Do pierwszej immobilizacji wybraliśmy młodą krowę, która dzielnie zniosła nasze działania. Wszystko przebiegło sprawnie i podobnie do poprzednich akcji. Krowa w kilka minut po otrzymaniu środka immobilizującego położyła się na burakach i workach z owsem, które przywieźlismy do paśnika i jeszcze nie zdążyliśmy rozsypać. Po założeniu obroży krówka otrzymała antidotum i po prawie godzinie zaczęła do siebie dochodzić, po czym wstała i chwiejnie dołączyła do stada. Po zakończonej akcji obserwowaliśmy zwierzę dzieki nadajnikowi zainstalowanemu w obroży. GPS pokazał, że krowa samotnie oddaliła się do paśnika, prawdopodobnie musiała jeszcze trochę odpoczac od zgiełku w żubrowym stadzie, jednak ostatecznie wróciła do stada i już z nim została. Akcja potoczyła się pomyślnie i kolejny żubr ma naszą obrożę! Wspaniale! 🙂
Gryfusiowi bardzo spodobała się Szopka Bożonarodzeniowa w Zagrodzie i postanowił sam skorzystać ze żłóbka pełnego siana. Sami zobaczcie jak dobrze się bawił 😀
Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających Dziką Zagrodę oraz tych, których jeszcze u nas nie było na Szopkę Bożonarodzeniową z żubrami. Szopka jest udostępniona dla odwiedzających od 16.12.2014 r. do 06.01.2015 r.
Pogoda podczas montażu Szopki nie była wymarzona, jednak żubry bacznie przyglądały się naszym poczynaniom 😉
W dniach 24-25.12.2014 r. oraz 01.01.2015 r. Dzika Zagroda będzie zamknięta. W Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz pozostałe dni przerwy świątecznej serdecznie zapraszamy do odwiedzania żubrów w godz. 10:00-16:00.
Nadeszły mroźne dni. Przenikliwy wiatr hula po zagrodzie i świszczy między
budynkami. My otulamy się szalikami i zatapiamy w grubych kurtkach, żeby przetrwać ten trudny czas. Czy w takim razie naszym żubrom też jest zimno, jeżeli nie noszą czapek i nie chowają się do ciepłych pomieszczeń? Nie! Żubry to zwierzęta bardzo dobrze przystosowane do funkcjonowania nawet w ekstremalnie różnych temperaturach. Latem radzą sobie z męczącym upałem i palącym słońcem a zimą znoszą ujemne temperatury i bez trudu śpią na śniegu. Skóra żubrów jest bardzo gruba a futro składa się z dwóch rodzajów włosa: mocnych i długich włosów rdzeniowych oraz krótkiego puchu, chroniącego przed utratą ciepła. Wiosną żubry linieją i tracą gesty puch a na zimę znów rośnie im zimowe futerko. Dbamy również żeby nasze zwierzaki były odpowiednio nakarmione. Zimowym przysmakiem są zebrane jesienią żołędzie oraz buraki pastewne i niezmiennie pyszna marchewka. Zapraszamy do odwiedzin!!! 🙂